sobota 19. května 2007

Animefest 2007 – kauza návštěvníci

Když jsme před čtyrmi lety začali pořádat Animefest, dělali jsme ho jako malý pohodový con hlavně pro své známé, abychom s nimi mohli dát řeč i jindy, než na Pragoconu/Avalconu a nebo jinde, než na IRC/Hofylandu. Plán vyšel poměrně dobře.

Na první ročník se dostavilo sympatických 250 lidí, čímž se nám pokryly náklady. Nikde se nic nehrotilo, v klidu jsme stihli posedět s mimo brněnskými kamarády. Osazenstvo conu byli především staří (ne nutně věkem) matadoři, kteří už viděli hodně jiných conů. Takovým lidem není potřeba nic vysvětlovat a ví, co se od nich čeká. Tato pohoda nás přesvědčila, že bychom mohli uspořádat další ročník.


Animefest 2005 šel ve stopách svého předchůdce. Nic jsme neměnili a očekávali jsme, že se nezmění nic ani na straně návštěvníků. Taky se moc nezměnilo, až na skutečnost, že přišlo 350 lidí. Viki poprvé použila v souvislosti s Animefestem termín Monstrcon a v souvislosti s BO, ač to evidentně bylo mířeno na mě, slovo Megalomani. Problémy s místem naštěstí šly zvládnout hlavně díky hezkému počasí venku. Každopádně jsme rozhodli, že ty lidi budeme muset do přístího ročníku nějak vyřešit.


V roce 2006 jsem se poprvé nepodílel na Animefestu jako jeden z hlavních organizátorů. Měl jsem poměrně dost starostí v práci a s diplomkou. Přesto jsem nebyl "úplně mimo". Padlo rozhodnutí, že vysoký počet návštěvníků zkusíme zredukovat, respektive zabránit jeho nárůstu, nulovou propagací. Plakáty na pár místech, nic velkého. Tuto metodu jsme mimochodem aplikovali i na ročník čtvrtý. Přišlo přes 450 lidí, pak jsme přestali počítat a Natris u vchodu přesvědčoval další příchozí, zda se na Animefest raději nechtějí vykašlat a zajít si na rockový koncert na který jsme dávali lístky zdarma.


Od počátku plánování Animefestu 2007 nám bylo jasné, že Art již nedostačuje. Ve hře byly dvě varianty. Sál Břetislava Bakaly a Art, kino Scala a Art. Bohužel Scala a Bakala již představují ne zcela zanedbatelnou částku na pronájem. Jejich kapacita je shodná. Rozhodli jsme se pro Scalu z důvodů menší náročnosti na přípravu techniky (v podstatě je vybavena stejně jako Art, takže jsme věděli, co čekat). Protože jsme nevěděli, kolik lidí přijde a tudíž kolik peněz budeme mít, museli jsme počítat s počtem odpovídajícím třetímu ročníku. Proto Scala nebyla k dispozici celý den, netroufli jsme si riskovat tolik peněz.


Co se týče politiky prezentace, zvolili jsme opět nulovou metodu, rozšířenou ještě o fakt, že program jsme dodali pozdě, nemluvě o promo článku na www.manga.cz. Plán počítal s 500 návštěvníky (Trpaslík: "Kolik mám nakopírovat festovních zinů? 500 musí stačit v pohodě."). Pro jistotu jsem udělal 700 visaček pro případ absolutní krize. Došlo 800 lidí...


Kde byl problém? V podstatě nikde. Pouze jsme se dostali do fáze, kdy zcela nekontrolujeme jakoukoliv prezentaci festu. Festival se tak nějak prezentuje sám.


Pro ilustraci uvedu příklady:


 • Informace ve filmové časopisu Premiere.
 • Jel jsem domů z práce, poslouchám svoji oblíbenou, nejmenovanou, rockovou stanici, hrají Starway to Heaven. Písnička skončí a následuje přehled kulturních akcí, na které doporučují moderátoři zajít. Animefest je první jmenovaný.
 • Den před conem o Animefestu mluvili na ČT v dobrém ránu. Kino Scala je zjevně příliš blízko brněnskému studiu ČT, které dobré ráno natáčí.

Neplánovaná a možná trochu nechtěná reklama, kterou by běžný PR manager vyvažoval zlatem.

Možná se usmějete a řeknete, že můžeme být jenom rádi, že lidi přišli. Ano, jsme rádi, že se anime v ČR uchytilo a doufáme, že na tom máme alespoň malou zásluhu i my. Na druhou stranu si spousta lidí neuvědomuje, jaký je to záběr na organizátory, když nejen, že řeší neukázněné návštěvníky (ano, už to opravdu nejsou jenom oni matadoři conů, kteří vědí, co se sluší a patří), ale paralelně přitom zajišťují změny v programu a bleskurychlý dotisk chybějící zinů a visaček. Do toho všeho vám provozní kina vyhrožuje, že do sálu nepustí více jak 150 lidí. (A já ji naprosto chápu, nicméně mojí pracovní pohodě to moc nedodá.) A toto vše řešíte poté, co jste týden skoro nespali a večer před festem jste napravovali všechny možné průšvihy, které se objevily na poslední chvíli. (Oprava časování celé Haruhi, aby sedělo na rawy.) Pokud jsem v té době někoho urazil nebo ho poslal k neumětelům, tak je mi to sice líto, ale bohužel nemohu slíbit, že už se to nestane, pokud se budu i za rok podílet na Animefestu 2008 (pokud bude).


Každopádně pojďme se podívat na možná řešení této situace, pokud pomineme možnost nedělat další ročník.


 1. Od počátku používat větší prostory. Ideálně Sál B. Bakaly (350+100 míst) a kino Scala (470 míst).
 2. Zavést výběrovou registraci na www.otaku.cz a natvrdo limitovat počet návštěvníků. Tím vytvořit umělý pohodový con. Nicméně tato varianta, ač nejlákavější, nemá podporu většiny organizátorů.
 3. Udělat vstup volný, ale fest jako takový udělat utajený. Tedy jeho termín bude zveřejněn jenom na vybraných místech a k zájemcům se to musí dostat šeptandou.
 4. Udělat vstup volný, ale maximální počet návštěvníků limitovat. V podstatě nepřipadá v úvahu, nikdo z nás není taková mrcha, aby vyhodil někoho, kdo se táhne celou štreku z Aše...
 5. Zvýšit vstupné nad únosnou mez pro 50% návštěvníků. Tato úvaha je také poněkud zcestná. V současnosti je Animefest pravděpodobně nejlevnější con v republice (na to, že je třetí největší) a zvýšení vstupného na dvojnásobek by sice mohl znamenat úbytek, zvláště mladších, návštěvníků, nicméně nijak signifikantní. Děláme con pro fanoušky, ne pro peníze, tedy pokud není skutečný ekonomický důvod, proč zvyšovat (například cena pronájmu se výrazně zvedne), zvyšovat se nebude.

Dá se předpokládat, že mezi organizátory bude v budoucnu diskutována každá z těchto možností, sám jsem zvědav, co z toho vzejde.

8 komentářů:

 1. omg snad taky neskoncime na blogisku :)

  jen se mi libi shrnuti reseni problemu Animefestu v zaveru protoze to je opravdu treba .. a uprime pokud se prostory prenesou do Bakaly a Scaly tak navyseni byt jen o 50% by melo byt unosne .. stejne jako nebat se rict tem znamym matadorum o byt jen kratkodobou pomoc .)

  snad se podobne masove ukazy nasemu Manifestu vyhnou (a mym nervum taky)

  s pranim mnoha dalsich uspesnych Animefestu pro nasi i vasi pohodu

  chin

  OdpovědětVymazat
 2. S tou nulovou propagandou to není až tak žhavé. Na nejednom fóru nebo webu jsem se o AF dočetl, obzvlášť na OL jste si udělali mezi dětmi slušnou reklamu. Zřejmě se holt reklama dělá sama od sebe. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Letos jsem nebyl, mejak se ro zacina odchylovat od me predstavy conu k monstrfestivalu a to proste nemusim.

  OdpovědětVymazat
 4. Pochybuji, že by nulová propagace zabrala. Fanoušci si informace o Animefestu budou předávat mezi sebou a na další ročník přinejmenším dorazí stejný počet jako letos. Myšlenka utajeného conu pak úplně popírá to, proč festival vlastně vznikl.
  Osobně jsem byl na všech ročnících. Nejlepším zážitkem pro mě stále zůstává ročník první - a to asi pro každého, kdo tam byl. Festival byl malý a co je malé, to je milé. Podle mě se ale tyto časy začátků už nevrátí a je potřeba se podívat dopředu. Manifest/Maxifest? A proč ne! Vždyť jiné země mají své velké festivaly a 800 lidí není ještě nějaké závratné číslo. Nejvíce je mi sympatická varianta s pronájmem dvou velkých kin (Bakaly a Scaly). Je třeba se na to ale dobře technicky připravit. Letošní promítání ve Scale bylo kvalitativně o dost horší, než v Artu (obraz byl mdlý a z reproduktorů pořád něco vrčelo, zvuk byl tichý). Zvýšením vstupného např. na 150 Kč by se vybralo dostatek prostředků na pronájem těchto prostor i na jakýsi "honorář" pro pořadatele - pokrytí alespoň jejich cestovních či jiných výdajů. Opravdu je spousta "starých" matadorů, kteří by se do organizace Animefestu 2008 mohli zapojit. Organizačně totiž nelze tak velký con zvládnout v malém počtu. Co takhle z těchto řad rekrutovat nové síly a vytvořit širší pracovní skupinu?
  Osobně se k tomu nabízím.

  bobby(at)clariss.info

  OdpovědětVymazat
 5. Jen několik poznámek:

  1) docela by mne zajímalo proč podle tebe festival vznikl;)

  2) Zvyšování vstupného, přibírání nových sil atd...

  Nalijme si čistého vína. Mnoho let navštěvování různých conů a fanouškovských akcí obecně většinu organizátorů poznamenalo jistou mírou skepticizmu. Zejména z toho důvodu, že se opětovně prokázalo, že ze cca 70% nelze "novým silám" důvěřovat. Možná to zní přehnaně krutě, ale prostě lidé, se kterými nejsou předchozí zkušenosti, v drtivé většině případů zklamou očekávání organizátorů. Je to smutné, ale prostě na neprověřené lidi je málokdy spoleh.

  Ano, je více než pravděpodobné, že budeme (tedy BO, v tomto případě) nabírat na organizaci nové síly, protože odhad pro případný příští ročník je zhruba na 45 lidí, ale rozhodně neplánujeme nějaké odměny pro organizátory nebo další osoby s AF spojené. Jde totiž v první řadě o fanouškovskou akci a platit někomu za to, že se podílel nám nepřijde správné. To je metoda, kterou se ubírá například Festival Fantazie a já osobně jsem proti ní hodně zaujatý. Souvisí to do značné míry s onou tématikou "nových sil" - protože čím lákavější odměna, tím vyšší je šance, že se přihlásí neschopní lidé, kteří si říkají "supr, dostanu se na akci zadara, ještě za to budou nějaký prachy, někam se tam zašiju a ještě budu moct machrovat před holkama/klukama/psem/whateva... ". Pak najednou na místě organizátoři zjišťují, že zaplatili za humpolácké překlady, že lidé, kteří jim měli pomáhat se v klidu baví, zatímco oni můžou duši vypustit a podobně.

  Pokud máš opravdu zájem se na příštím ročníku podílet, není nic snažšího, než začít chodit na srazy BO, kde budou mít ostatní možnost tě lépe poznat. Pokud nejsi z Brna, doporučím alespoň navštěvovat www.hofyland.cz, kde se BO vyskytují alespoň virtuálně.

  OdpovědětVymazat
 6. Jen taková malá poznámka: nevím, jak by se k tomu stavěla široká veřejnost, ale já bych klidně přežil Haruhi i s anglickejma titulkama (sice jsem se na ní na AF nedíval, páč sem jí chvíli předtím dowatchoval doma), přepláclejma českym překladem. A Vám by se ušetřily nervy a spánek.

  OdpovědětVymazat
 7. anglické titulky a přes ně české bychom hlavně nepřekousli my

  OdpovědětVymazat
 8. No myslím si že cena 50 procent není není až tak moc že by se zredukoval počet návštěvníků,pokud to bude třeba na ty kina tak to udělejte vaše festy,jsou parádní...kromě buzení budíku u Haruhi při skákání do dalšího dílů,to jsem mohl duši vypustit.Pokud se tim kvalita festu nezhorší tak kliděn a rád peníze připlatím a to nejslem ledajakej boháč(aspon budete mít na pivko:)

  OdpovědětVymazat