sobota 19. května 2007

Le Chevalier D'Éon - poznámky k 7. epizodě

Jméno dílu: Gargouilles (Gargoylové)

Postavy

Giuseppe Balsamo

Italský alchymista, šarlatán, svobodný zednář, který žil v letech 1743-1795. Vystupoval spíše pod pseudonymem hrabě Alessandro di Cagliostro.

Hrabě Cagliostro tvrdil, že je synem bohatého šlechtice, který ovšem zahynul a malý Cagliostro zůstal jako sirotek na Maltě. V mládí prý putoval do Mekky, Medíny a Káhiry. Po návratu na Maltu byl přijat do řádu Maltézských rytířů, u nichž studoval alchymii, Kabalu a magii.
V Londýně jej mezi svobodné zednáře zasvětil sám hrabě Saint-Germain. Cagliostro přijal za svůj tajný symbol Uroboros. Zanedlouho založil v Haagu zednářský Egyptský řád a v následujících letech procestoval Německo, Rusko a Francii, aby šířil slávu svého řádu. Část peněz vydělaných svými podvody údajně věnoval sirotčincům po celé Evropě.

Během aféry s diamantovým náhrdelníkem byl roku 1785 zatčen a devět měsíců vězněn v Bastile. Jelikož proti němu nebyly nalezeny žádné důkazy, byl propuštěn. Poté strávil nějaký čas v Anglii a v roce 1789 se vydal do Říma.

V Římě se seznámil s dvěma lidmi, kteří žádali, aby je přijal do Egyptského řádu. Bohužel se ukázalo, že to byli špehové inkvizice, a v prosinci 1789 byl Cagliostro zatčen, uvězněn v Andělském hradě (Castel Sant'Angelo) a za členství mezi svobodnými zednáři odsouzen k smrti. Papež rozsudek zmírnil na doživotní vězení. Když se pokusil o útěk, byl převezen do pevnosti San Leo, kde v srpnu 1795 zemřel.


Lorenza Feliciani

Žena hraběte Cagliostra, vystupovala také pod jménem Serafina. Poznali se v Římě, kde byli roku 1768 oddáni. Lorenza byla v té době čtrnáctiletá dívka, měla zářivě modré oči a plavé vlasy. Chválou na její krásu nešetřil ani Giacomo Casanova, který se s oběma několikrát setkal. Díky svým půvabům prý častokrát zachránila svého manžela před vězením. A údajně to byla právě ona, kdo na hraběte upozornil inkvizici.


Místa a odkazy

Kolín nad Rýnem (Köln)

V současnosti je čtvrtým největším městem Německa. Původně zde byla germánská osada, kolem roku 50 př. n. l. římské město Colonia Agrippina. Ve středověku byl Kolín největším městem v Německu. Kolínská universita, založená roku 1388, patří k nejstarším v Evropě. Od 8. století je Kolín sídlem arcibiskupa, který měl také velkou politickou moc – byl totiž jedním z kurfiřtů, kteří měli právo volit krále Svaté říše římské.

Kolín se nacházel na křižovatce několika významných obchodních cest a díky tomu město vzkvétalo. Kromě politiky a obchodu byl Kolín významný také jako poutní místo.

Kolínská katedrála (Kölner Dom, na fotografii v roce 1875) patří k nejvelkolepějším stavbám v Evropě. Její výstavba započala roku 1248 několik měsíců poté, co vyhořel původní kostel, ale dokončena byla až v roce 1880. V katedrále byly přechovávány ostatky Tří králů, které roku 1164 věnoval kolínskému arcibiskupovi císař Friedrich I. Barbarossa (nejprve je ovšem musel ukrást z Milána). Tři zlaté koruny v erbu Kolína symbolizují právě Tři krále.

Věže katedrály jsou vysoké 157 metrů, a ta se tak po dokončení stala nejvyšší stavbou světa. Titul si ovšem podržela pouze do prosince 1884, kdy byl dostavěn Washingtonův památník (ten si titul také příliš neužil, v roce 1889 jej převzala Eifellova věž).

Druhou zajímavostí Kolína, o které se zmínil Durand, je parfém. Přesněji řečeno kolínská voda (Eau de Cologne, Kölnisch Wasser), s jejíž výrobou začal roku 1709 italský voňavkář Giovanni Maria Farina. Parfém je směsí esencí z různých citrusových plodů, levandule, rozmarýny, tymiánu a jasmínu.


Most Hohenzollernů

Tento most přes Rýn byl postaven roku 1945 poté, co byl během 2. světové války zničen dřívější most (Dombrücke). Ovšem i tento železniční most nebyl příliš starý, jeho stavba byla dokončena roku 1859. Nejstarším kolínským mostem byl Konstantinův most postavený roku 310. Ten byl ovšem zničen někdy během středověku a Kolín byl bez mostu až do roku 1822.


Celý svět je jeviště...

Pokud máte dojem, že jste tuto větu už někde zaslechli, máte dojem správný. Začíná tak monolog Žaka z Shakespearovy komedie Jak se vám líbí v překladu Martina Hilského.

Celý svět je jeviště

a všichni lidé na něm jenom herci:

mají své příchody a odchody;

za život každý hraje mnoho rolí v sedmero aktech.


Žádné komentáře:

Okomentovat