úterý 3. července 2007

Le Chevalier D'Éon - poznámky k 11. epizodě

Jméno dílu: Pluie sur Saint-Pétersbourg (Déšť v Petrohradu)

Už nějakou dobu jsme v Rusku, důležité nové postavy se neobjevují, takže tady máme pár informací z dřívějška.Château de Chambord

Zámek, ve kterém se schází markýza de Pompadour a hrabě Saint-Germain, najdete na jih od Paříže u města Chambord. Nechal jej postavit král František I. jako svůj lovecký zámeček. Přesto je to největší zámek v údolí Loiry.

Kdo zámek navrhl, není úplně jasné – pravděpodobně to byl italský architekt Domenico da Cortona, podle některých zdrojů mohl plány vytvořit Leonardo da Vinci. V zámku najdete 440 pokojů, 365 krbů a 84 schodišť. Všemi třemi patry hlavní budovy prochází točité schodiště složené ze dvou spirál, které se nikdy nesetkají.

Po smrti Františka I. francouzští králové zámek na desítky let opustili, až Ludvík XII. jej věnoval svému bratru, který provedl nákladnou rekonstrukci poloroz­padlého zámku. Za vlády Ludvíka XV. žil na zámku několik let svržený polský král Stanislav I., otec Marie Leszczyńské. Roku 1745 věnoval král Ludvík zámek maršálu Mauriceovi de Saxe za jeho odvahu v bojích. Maurice ovšem zemřel o pět let později a zámek byl opět opuštěn až do roku 1792, takže byl ideální pro tajné operace.


Moskevská státní univerzita M. V. Lomonosova

Moskevskou univerzitu založila v lednu 1755 carevna Alžběta na podnět Ivana Šuvalova a Michaila Lomonosova. Původně měla tři fakulty: právnickou, lékařskou a filozofickou. V současné době je největší a nejstarší ruskou univerzitou, sestává z 29 fakult a 15 výzkumných center, studuje zde 38 tisíc studentů.Robespierrova kniha

Od minule vám ještě dlužím překlad řádků, které se objevily v Robespierrově knize. Všechna jména patří francouzským králům.Filip II.

Staneš se králem s nezvyklým osudem a štěstím v boji. Tím si vysloužíš slávu a vážnost.

Karel V.

Staneš se králem, který dobude zpět rozsáhlé ztracené državy, a tak se budeš moci stát Králem králů.

František I.

Staneš se králem, který bude žít v ohni a který ohněm zhyne.

Jindřich IV.

Staneš se králem...A teď se podívejme, jak to s nimi bylo doopravdy.

Filip II. August (1165-1223, korunován 1180)

Přispěl ke sjednocení Francie a během své vlády úspěšně získal zpět velkou část anglického kontinentálního panství. Zasadil se o rozvoj Paříže, mimo jiné nechal postavit Louvre.

Karel V. (1338-1380, korunován 1364)

Během Stoleté války se mu podařilo dobýt zpět většinu území, o které Francie přišla podepsáním míru v Brétigny.

František I. (1494-1547, korunován 1515)

Přesně ten, který nechal postavit zámek Chambord. František I. velice podpo­roval renesanční ideály, umění a rozvoj kultury. Pozval do Francie mnoho význačných umělců, například malíře Andrea del Sarto nebo Leonarda da Vinci. Za svého pobytu ve Francii Leonardo namaloval jen několik obrazů, ale přivezl králi mnoho svých dřívějších děl, mimo jiné obraz Mony Lisy.

Jindřich IV. Navarrský (1553-1610, korunován 1589)

První král z Bourbonské větve dynastie Kapetovců, byl přívržencem hugenotů. Jeho svatba s dcerou francouzského krále, Markétou z Valois, měla ukončit rozbroje mezi katolíky a hugenoty, jenže několik dní po svatbě následoval masakr tisíců hugenotů v Paříži a celé zemi, tyto události jsou známé jako Bartolomějská noc. Sám Jindřich byl velice oblíbeným králem, protože se staral o blahobyt celé země a proje­voval na tehdejší dobu neobvyklou náboženskou toleranci.


Žádné komentáře:

Okomentovat