středa 15. srpna 2007

Le Chevalier D'Éon - poznámky k 16. epizodě

Jméno dílu: Le Devenir des âmes (Kde spočívá její duše)

Královna už o sobě něco prozradila, takže se podíváme na zoubek královskému páru.


Královna Marie-Šarlota

Manželkou Jiřího III. skutečně byla Sofie Šarlota Mecklenburg-Strelitz (1744-1818). Šarlota byla nejmladší dcerou vévodské rodiny, mezi jejími předky ovšem nebyl nikdo královské krve. Proto ji zpočátku příliš neměla ráda matka Jiřího III., ten na to ovšem nebral velké ohledy. Jiří a Šarlota byli oddáni 8. září 1761 a jejich manželství bylo velice šťastné – Jiří jí údajně nikdy nebyl nevěrný a narodilo se jim 15 dětí (13 z nich se dožilo dospělosti).

Šarlota velmi podporovala umění, například svého učitele hudby Johanna Christiana Bacha (syna Johanna Sebastiana) nebo tehdy osmiletého Wolfganga Amadea Mozarta, který jí věnoval svůj Opus 3. Královna zakládala sirotčince, nemocnice a věnovala se vzdělávání žen. Také byla nadšená a dobře vzdělaná botanistka a pomohla založit královskou botanickou zahradu v Kew.

Nicméně neměla žádnou sestru Marii, ani jinou příbuznou toho jména. Jediná Marie v bližším příbuzenstvu je její dcera, která se narodila v roce 1776 a zemřela až roku 1857.


Jiří III.

Jiří Vilém Fridrich žil v letech 1738 až 1820 a králem Velké Británie a Irska byl od roku 1760 až do své smrti. Za jeho vlády se Anglie zapojila do různých válečných konfliktů. Ze sedmileté války vyšla vítězně, ale zanedlouho ztratila během války o nezávislost několik amerických kolonií. Později se zapojila také do války s Napoleonem. V roce 1801 se spojila Velká Británie a Irsko a tak vzniklo Spojené království.

Na sklonku života trpěl Jiří zdravotními obtížemi a psychickou chorobou, proto je občas zpodobňován jako šílenec a násilník. V té době šlo o neznámou chorobu, podle současných výzkumů šlo o porfyrii, metabolickou poruchu krve. Zdravotní potíže údajně mohl vyvolat arsen v královské paruce. Od roku 1810 už byl král téměř slepý a revmatické bolesti byly příliš silné, proto vládl jako princ regent jeho syn Jiří, který byl o deset let později korunován králem Jiřím IV. Královna Šarlota o svého manžela pečovala až do své smrti.

V Británii byl Jiří III. velmi oblíbený, ovšem američtí kolonisté jej nenáviděli jako absolutního tyrana.

Žádné komentáře:

Okomentovat