pondělí 3. září 2007

Le Chevalier D'Éon - poznámky k 19. epizodě

Jméno dílu: Vers un Rouge Sanglant (Krvavá červeň)

Do nového školního roku s novým Chevalierem aneb má nadvláda nad blogem stále pokračuje.

Chrám neposkvrněného srdce Panny Marie

Druhý největší (po Westminsterském opatství) římsko-katolický kostel v Lon­dýně se častěji nazývá Brompton Oratory nebo London Oratory. Stavba začala roku 1880 a kostel byl vysvěcen v dubnu 1884 jako první katolický kostel po reformaci. Takže v době seriálu ještě nestál.

Kostel se nachází v Jižním Kensingtonu, takže alespoň přibližně můžeme odhadnout, kde se naše čtveřice ukrývala.

Interiér je velmi bohatě vyzdoben mramorem a mozaikami a výzdoba byla doplňována i po dokončení stavby. Některé části výzdoby byly přivezeny z jiných chrámů, například dvanáct vysokých soch apoštolů z kostela v italské Sieně nebo oltář do kaple sv. Wilfrida dovezený z města Rochefort v Belgii.

Během studené války údajně měla v kostele KGB mrtvou schránku.
Vyhlášení nezávislosti

Název minulého dílu, Dashwoodův vzkaz a narážky Ludvíka XV. odkazují na vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických. Po skončení Sedmileté války se stále více prohlubovaly neshody mezi britskou vládou a jejími koloniemi v Americe. Boje vypukly v dubnu 1775, kdy se oddíl britských vojáků pokusil zatknout revolucionáře v Concordu. Třináct odbojných kolonií vyhlásilo 4. července 1776 (většina zástupců dokument podepsala až v srpnu) nezávislost na Velké Británii.

Ve válce o nezávislost Američany podporovala Francie. Hlavní část britského vojska se vzdala po bitvě u Yorktownu v roce 1781. Král Jiří III. chtěl ve válce pokračovat, ale ztratil podporu v parlamentu. Poslední námořní bitva se odehrála roku 1783.

Žádné komentáře:

Okomentovat