pátek 7. září 2007

Le Chevalier D'Éon - poznámky k 22. epizodě

Jméno dílu: NQM

Kdo je vlastně Belle?

Alexandrine-Jeanne d'Étiolles

Dcera markýzy de Pompadour, přezdívaná Fanfan, se narodila v srpnu 1744. O rok později se markýza seznámila s Ludvíkem XV., který jí zařídil rozvod, a staral se o Fanfan jako její neoficiální nevlastní otec.

V šesti letech vstoupila Alexandrine do kláštera na rue Saint-Honoré v Paříži, který sloužil jako škola pro šlechtické dcery. V osmi letech byla zasnoubena s vévo­dou de Picquigny, za kterého se měla vdát ve dvanácti.

V červnu 1754 v klášteře onemocněla, její pravý otec za ní přispěchal, markýza de Pompadour ovšem byla mimo Paříž a nemohla přijít. Ludvík k ní okamžitě poslal dva své doktory. Bohužel již bylo pozdě a Fanfan zemřela na akutní zánět pobřišnice. Markýza údajně smrt své dcery nikdy nepřenesla přes srdce.Versailles

Královna nám nabízí jedno vysvětlení původu jména Versailles. O jeho etymo­logii sice panují pochybnosti, ale nejpravděpodobnější je varianta, že jméno pochází z latinského slova versare, které znamená „neustále obracet“ a ve středověku se používalo jako označení pro ornou půdu.Kolonáda

Sloupořadí ve versailleském parku postavil roku 1685 architekt Jules Hardouin-Mansart. Skládá se z 32 sloupů, v prostoru mezi sloupy je 28 mramorových mis na vodu. Často se zde pořádaly koncerty.

Žádné komentáře:

Okomentovat