pondělí 27. října 2008

Tvoříme hru 7: Sháníme zdroje

Nepředpokládám, že budete hru tvořit jako velká vývojářská firma se speciálním oddělením grafiků či hudebníků. Proto se může hodit využít cizí zdroje hudby, fotek nebo obrázků, samozřejmě takové, které si můžete s klidným svědomím stáhnout a zařadit do hry. Podíváme se na několik míst, kde je najdete.

Hudba
ccMixter je komunitní web, který se přímo zaměřuje na sběr samplů a jejich remixy, to vše licencováno Creative Commons (vizte dále). Pravidelně vycházejí tipy na ty nejlepší skladby, můžete se spolehnout i na hodnocení uživatelů.

Server Jamendo shromažďuje skladby a alba (většinou nezávislých) hudebníků z celého světa, kteří tak získají možnost zviditelnit se. Většinou opět s licencí Creative Commons. Alba můžete procházet podle žánrů, oblíbenosti nebo jen tak nechat náhodně přehrávat písničky. Nabídka je opravdu různorodá. Z tohoto serveru jsme čerpali hudbu pro Fest Trip.

Internet Archive sbírá všechno možné a hudbu samozřejmě také. V audio archivu najdete širokou nabídku od audio knih a rozhlasových her, přes projevy až po záznamy koncertů. Licence se liší, vždy jsou soubory volně ke stažení, ale raději se přesvědčte, zda je můžete použít ve hře.

Fotky
I fotografové se rádi podělí o svou práci. Velké zásoby fotek, které můžete libovolně použít, najdete na serverech morgueFile, stock.xchgn nebo Image*After.
Volně k použití jsou také archivy organizací NASA, NOAA a FWS (jen s omezením, že nesmíte použít jejich logo) - http://gimp-savvy.com/PHOTO-ARCHIVE/

A samozřejmě můžete fotky a obrázky hledat prostě na internetu - pomůže vám např. Google Image Search, Jyxo nebo Flickr (pokaždé si ale ověřte, jak je to s možností použití).
Pokud by vás zajímalo, kde jsme vzali historickou mapu Brna ve Fest Tripu, tak nahlédněte do Laboratoře geoinformatiky.

Mnohem více odkazů najdete na speciální wiki pro tvůrce Ren'Ai her - http://wiki.renai.us/wiki/Main_Page
Získáte tam také odkazy na kresby postav, fonty, zvukové efekty, rady a návody nebo nástroje, které vám mohou usnadnit práci.

Pokud narazíte na další zajímavé zdroje, podělte se o ně v diskusi.

Licence Creative Commons
Creative Commons je licence, která se pohybuje v neprobádané zóně mezi naprosto volným užitím bez omezení a tradičním, přísným copyrightem. Základem je možnost volně stahovat a šířit díla (ať už hudbu, filmy, knihy či něco jiného), autor si přesněji určí několik omezení. Různé druhy CC licencí vzniknou různými kombinacemi tří základních vlastností a pro ty jsou jasné grafické symboly a zkratky, takže se rychle zorientujete.

Pokud chcete vybrat licenci pro svůj výtvor, stačí odpovědět na dvě otázky ve formuláři na stránkách CC a bude vám nabídnuta vyhovující kombinace.
Zmíněné tři základní vlastnosti jsou (v závorce jejich zkratky):
Attribution (by) - povinnost uvést jméno autora, ta je obsažena ve všech CC licencích. Pokud vypustíte tuto povinnost, už se dostanete na public domain licenci.
Komerční využití - pokud si nepřejete, aby někdo další mohl váš výtvor využívat pro vlastní zisk, přidáte vlastnost Non-commercial (nc).
Možnosti úprav - pokud nechcete, aby další autoři mohli vaše dílo zahrnout do své práce (např. použít hudbu ve hře, zakomponovat fotku do plakátu), určíte vlastnost No Derivatives (nd). Pokud vám další úpravy nevadí, ale chcete, aby i výsledný remix byl šířen za přesně stejných podmínek, určíte si licenci Share Alike (sa).

Popis nejpoužívanějších kombinací najdete na stránce http://creativecommons.org/about/licenses/meet-the-licenses

Pokud chcete ve hře použít např. hudbu nebo fotky licencované CC, nezapomeňte tedy zmínit jméno autora a dejte si pozor, zda licence neobsahuje nd nebo sa. V případě nd hudbu ani nemůžete využít. Při sa musíte hru vydat pod přesně stejnou licencí. Velice oblíbená je licence by-nc-sa (zvláště u hudebníků), která povoluje pouze nekomerční použití a výsledná hra musí být také šířena pod licencí by-nc-sa. Pokud jste to nepostřehli, tuto licenci používá i Fest Trip. Ano, skutečně můžete ve svém projektu použít část Fest Tripu, pokud uvedete autory, nebudete na tom vydělávat a výsledek vydáte pod stejnou licencí.
Vždy samozřejmě můžete kontaktovat autora a dohodnout se s ním na licenci jiné.
Snad jsem vás právní vsuvkou příliš neznudil.

1 komentář:

  1. jakeho autora mě nebo toho od kterého to chci skopírovat

    OdpovědětVymazat